تحصیل در خارج از کشور

تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک

تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک

دانشکده های پزشکی چک یک فرصت عالی جهت دانشجویان سراسر دنیا که در رویای تحصیل پزشکی در خارج و پزشک شدن میباشند پیشنهاد می‌دهند. امکانات پزشکی در جمهوری چک به عنوان بهترین برنامه های تحصیلی پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا شناخته شده است. تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک را شما نیز اگر تمایل به مهاجرت دارید، می توانید انتخاب کنید. با ما در آژانس گردشگری هزار و یک گشت همراه باشید تا اطلاعات کامل را در اختیار شما بگذاریم.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک در رشته پزشکی سنت طولانی از قرن ۱۴ میلادی دارد. دانش آموزان از سراسر جهان جهت تحصیل رشته پزشکی در چک جذب می شوند زیرا کلاس های مختلف دانشگاهی در سطح جهانی با زبان انگلیسی با قیمت رقابتی در دسترس هستند. دانشگاه های پزشکی چک یکی از بهترین گزینه‌ها برای همه دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند. 

اکثر دانشگاه های پزشکی چک ۶ برنامه تحصیلی عمومی پزشکی، ۵سال برنامه تحصیلی دندانپزشکی و ۵ سال برنامه تحصیلی داروسازی به زبان انگلیسی همراه با برنامه های چک ارائه می دهند. برنامه تحصیلی کارشناسی پرستاری و کارشناسی ارشد بینایی سنجی نیز به زبان انگلیسی ارائه شده است. پذیرش تحصیلات پزشکی در چک بر اساس دیپلم دبیرستان است( با درجه و نمره خوب ترجیحاً در شیمی، زیست شناسی و فیزیک) و زبان انگلیسی( ممکن است اسکایپ را نشان دهد) در مورد بسیاری موارد اما نه همه دانشگاه ها.

آزمون ورودی همراه با مصاحبه ارائه می‌شود. آزمون ورودی در دانشگاه و برخی از دفاتر نمایندگی در خارج از کشور برگزار می‌شود. مهلت درخواست بستگی به هر مدرسه پزشکی دارد، آخرین در پایان ماه مه است. اکثر دانشگاه های پزشکی ابتدا درخواست را به صورت آنلاین انجام می دهند و پس از آن قبل از تایید مدارک هزینه پردازش را ارسال می‌کنند. بیشتر دانشجویان بین المللی در تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک از ایالات متحده، آمریکا، کانادا، انگلستان، نروژ سوئد، آلمان، اسرائیل، مالزی و نیجریه می باشند اما نه فقط از این کشورها.

اخذ پذیرش رشته پزشکی در جمهوری چک

اخذ پذیرش رشته پزشکی در جمهوری چک

اخذ پذیرش رشته پزشکی در جمهوری چک

اکثر دانشکده های جمهوری چک که در آنها رشته پزشکی آموزش داده می شود پیشنهاد یک برنامه تحصیلی پزشکی عمومی ۶ ساله، برنامه تحصیلی دندانپزشکی ۵ ساله، و یک برنامه تحصیلی داروسازی ۵ ساله می دهند. این برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی و همینطور در جمهوری چک نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند. به علاوه یک برنامه تحصیلی لیسانس جهت رشته پرستاری و برنامه تحصیلی فوق لیسانس جهت رشته بینایی سنجی وجود دارد که البته به زبان انگلیسی تدریس میشوند و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک را ارائه می دهند.

دانشجویان پزشکی از کشورهای متفاوت مانند ایالت متحده(USA)، کانادا، انگلستان(UK)، نروژ، سوئد، اسرائیل، مالزی و نیجریه به جمهوری چک می آیند تا در رشته پزشکی تحصیل کنند و رویای خود را جهت پزشک شدن واقعیت ببخشند. شرط اصلی جهت وارد شدن به این رشته تکمیل موفقیت آمیز سطوح قبلی تحصیلی است( گواهی فارغ التحصیلی از دبیرستان جهت لیسانس(۳سال) و دوره های طولانی کارشناسی ارشد(۵-۶سال)، ادامه دادن در پیگیری مدرک لیسانس جهت دریافت مدرک فوق لیسانس، مدرک فوق لیسانس جهت برنامه تحصیلی دکترا)

اگر میخواهید در دانشگاههای جمهوری چک تحصیل کنید باید تحصیلات قبلی خود را که توسط مقامات چک تایید می شوند به علاوه گواهی کپی مدارک تحصیلی تان را کامل کنید. حداقل الزامات ورودی شامل یک برنامه تحصیلی تکمیل و ارسال شده،اثبات پذیرش هزینه پرداخت و توافق با شرایط برنامه تحصیلی خاص( به عنوان مثال: نامه انگیزشی، توصیه نامه، سهام، آزمون مهارت انگلیسی)می باشد.

بنابراین همیشه باید شرایط خاص را در وب سایت های دانشگاه بررسی کنید و اگر به پیشنهاداتی نیاز دارید می توانید با بخش آموزش یا دفتر بین المللی مربوط به دانشگاه تماس بگیرید. مهلت درخواست عکس ران بین ماههای فوریه و آپریل می باشد. دانشجویان ممکن است جهت برنامه های تحصیلی مختلف در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های متفاوت درخواست دهند.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک

دانشگاه های پزشکی معتبر و متعددی در جمهوری چک وجود دارد. در بسیاری از دانشگاه ها رشته پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود و این کشور از دانشجویان بین المللی استقبال زیادی می کند. تمام مدارک پزشکی اتخاذ شده از دانشگاه های جمهوری چک از لحاظ بین المللی به رسمیت شناخته شده اند. دانشگاه پیشرو در جمهوری چک دانشگاه چارلز – دانشکده پزشکی اول در پراگ است که رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

هزینه تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه های جمهوری چک

 • دانشگاه پزشكی چارلز در پراگ، جمهوری چک: 13300 یورو در سال
 • دانشگاه پزشکی پالکی در اولوموک، جمهوری چک: 10000 یورو در سال
 • دانشگاه اوستراوا در اوستراوا، جمهوری چک: 8000 یورو در سال

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت جهت تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران، جهت تحصیل رشته پزشکی در کشور جمهوری چک، جهت سال تحصیلی 2020-2019 به شرح زیر می باشند:

 • Charles University
 • Palacky University in Olomouc
 • Masaryk University Brno
 • Academy of Sciences of the Czech Republic

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

آیا تمایل دارید در قدیمی ترین دانشکده پزشکی اروپای مرکزی (دانشگاه چارلز، دانشکده پزشکی اول) به تحصیل بپردازید یا در قلب بیمارستان موتول (دانشگاه چارلز، دانشکده پزشکی دوم) تحصیل کنید و یا در یکی از زیباترین شهرهای این کشور ( دانشگاه چارلز در هرادتس کرالووه) زندگی کنید و به تحصیل بپردازید ؟ اگر چنین است، ادامه مطلب را بخوانید. 

شاید بتوان گفت که دانشگاه چارلز معروف ترین دانشگاه پزشکی در اروپای مرکزی است و سالانه صدها متقاضی برای تحصیل پزشکی به این دانشگاه درخواست می دهند. هر سال دانشجویان زیادی در دانشگاه چارلز ثبت نام می کنند، اما باید گفت که سه دانشگاه محبوب و پرطرفدار دیگر نیز در جنوب کشور واقع شده است.

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

شرایط تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه چارلز جمهوری چک

متقاضیان برای ورود به دانشکده پزشکی اول باید حداقل سه درس را در سطح پیشرفته (A) در همان سال تحصیلی گذرانده باشند. دانشجویان باید دروس زیست شناسی، شیمی و یک درس دیگر در سطح (A) را گذرانده باشند. نمرات دروس زیست شناسی و شیمی سطح (A) باید C یا بهتر باشد. دو درس سطح (A) معادل درس دیگر سطح (A) نخواهد بود. یکی از دروس سطح (A) باید ریاضی یا فیزیک باشد و دیگری هر درسی می تواند باشد.

دانشجویان بر اساس آزمون های ورودی کتبی و شفاهی زیر به زبان انگلیسی پذیرش می شوند:

 • زیست شناسی کالج استاندارد
 • شیمی
 • فیزیک یا ریاضی
 • مصاحبه ( تنها برای کسانی که در آزمون کتبی قبول شده اند.)

آزمون های شفاهی و کتبی به زبان انگلیسی برگزار می شود. متقاضیان برای پذیرش باید حداقل نمره 190 را از 240 کسب کنند. هر آزمون شفاهی و کتبی در یک روز برگزار می شوند، بنابراین در صورت قبولی فورا مطلع می شوید. تخفیفات شهریه تنها شامل دانشجویانی می شود که رشته پزشکی به زبان انگلیسی را انتخاب کنند.

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک که به نام رئیس جمهور بنیانگذار چکسلواکی نامگذاری شده است، دارای مدرن ترین امکانات آموزشی متعدد در اروپاست. این دانشگاه در شهر برنو واقع شده است و برای دانشجویانی که قصد زندگی در شهری پر جنب و جوش اما با هزینه کمتر را دارند، بسیار مناسب است. برنو دارای فرودگاه انحصاری خود است، در نتیجه دانشجویان بین المللی مشکلی برای رفت و آمد نخواهند داشت. چیزی که دانشگاه ماساریک را بسیار متمایز می کند، ارتباط آن با بیمارستان های انگلیس است. این همکاری سالیان سال انجام می شود و برای فارغ التحصیلان این دانشگاه فرصت های شغلی متعددی بوجود می آید.

طول رشته پزشکی 6 سال و به صورت تمام وقت است و برای آماده سازی دانشجویان در حرفه پزشکی طراحی شده است. دانشجویان با تکمیل تحصیلات خود مدرک دکترای عمومی (MUDr ) را دریافت می کنند. متقاضیان برای ورود به این رشته باید دوره متوسطه خود را تکمیل و مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشند. دروس برنامه دو سال نخست تحصیلی عمدتا شامل دوره های تئوری (زیست شناسی، بیوفیزیک، شیمی و بیوشیمی، آناتومی، بافت شناسی و فیزیولوژی) می باشد. دانشجویان برای قبولی در این دوره باید دانش قوی از دروس علوم از زمان دبیرستان داشته باشند. کلاس ها شامل سخنرانی ها، تمرین های آزمایشگاهی و سمینارها می باشد.

متقاضیان بر اساس قبولی در آزمون کتبی ورودی در دروس زیر پذیرش می شوند:

 • فیزیک یا ریاضی،
 • شیمی
 • زیست شناسی.

هر آزمون شامل 40 سوال پنج گزینه ای است و داوطلبان باید تنها یکی از گزینه ها را انتخاب کنند. زمان پاسخگویی به هر آزمون 80 دقیقه است. داوطلبان تنها می توانند در حین آزمون از ماشین حساب ساده استفاده کنند. 

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه پالاکی جمهوری چک

دانشگاه پالاکی در اولوموک واقع شده است و تاریخچه آن به دهه 1590 برمی گردد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در موراویا است و در شهری با 100000 نفر جمعیت تاسیس شد. اولومیک برای دانشجویانی که علاقه مند به پیاده روی هستند، بسیار ایده آل است. بر خلاف کوچک بودن این شهر، 20 % از جمعیت آن را دانشجویان تشکیل داده اند. این بدان معناست که در این شهر چیزی وجود دارد که دانشجویان را برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به خود جذب می کند.

هر سال تحصیلی شامل دو ترم می شود و دانشجویان در پایان هر ترم باید در آزمون های نهایی شرکت کنند. ترم زمستان از اواخر سپتامبر آغاز می شود و 15 هفته به طول می انجامد. بین آن تعطیلات کریسمس است و پس از آن آزمون های نهایی طی 4 هفته برگزار می شود. ترم تابستان 15 هفته طول می کشد و در پایان آن آزمون های نهایی و تعطیلات تابستانی است.

کل دانشجویان این دانشکده 400 نفر است. هر سال 70 دانشجو در رشته پزشکی عمومی و 20 دانشجو در رشته دندانپزشکی ثبت نام می کنند. رشته پزشکی عمومی و دندانپزشکی عملی است و از لحاظ بین المللی به رسمیت شناخته شده است. طول رشته پزشکی عمومی 6 سال و رشته دندانپزشکی 5 سال است.

به استثنای تمرینات، سمینارها و سخنرانی ها که به زبان انگلیسی برگزار می شوند، برنامه درسی این دو رشته، پزشکی عمومی و دندانپزشکی، با برنامه ای که دانشجویان پزشکی چک می گذرانند، یکسان است و مطابق استانداردهای اتحادیه اروپا می باشد. همچنین رشته پزشکی عمومی مورد تایید ایالات متحده، کانادا، مالزی و اکثر کشورهای جهان است.

تمام متقاضیان برای ورود به این دانشگاه باید در آزمون ورودی شرکت کنند که شامل آزمون کتبی از دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک یا ریاضی می باشد. متقاضیان غیر انگلیسی زبان نیز باید مهارت زبان خود را با ارائه مدارکی از جمله آزمون کمبریج با حداقل نمره FCE و IELTS با حداقل نمره 6 یا TOEFL با حداقل نمره 87 اثبات و یا در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنند. متقاضیانی که دوره دبیرستان خود را به زبان انگلیسی گذرانده اند، از شرکت در آزمون زبان معاف هستند.

تحصیل رایگان رشته پزشکی در جمهوری چک

تحصیل رایگان رشته پزشکی در جمهوری چک

تحصیل رایگان رشته پزشکی در جمهوری چک

بسیاری از شهرهای بسیار عالی برای تحصیل در رشته پزشکی در چک وجود دارد. شهرها با تاریخ طولانی و جالب خود بسیار جذاب هستند. سیستم آموزشی در جمهوری چک بسیار درخشان است و استانداردها واقعا عالی هستند. به همین دلیل، بسیاری از دانشجویان بین المللی تصمیم به تحصیل در جمهوری چک را دارند، اکثر دانشگاه ها قدیمی هستند، بنابراین آنها تجربیات زیادی دارند و سنت های بسیار مهمی را در برمیگیرند. در جمهوری چک شما یک آموزش عالی باکیفیت در محیطی خواهید داشت که شما را برای یک حرفه پزشکی بین المللی آماده میکند.  هزینه زندگی در این کشور کاملا مقرون به صرفه می باشد و شما میتوانید هر چیزی که در شهرهای چک نیاز دارید را پیدا کنید.

 تحصیل در جمهوری چک یک فرصت منحصر به فرد برای تحصیل در اروپا میباشد.باز کردن تمام مرزها، سفر بدون محدودیت و جذب فرهنگ بین المللی است. فقط تصور کنید، سفر بدون درخواست برای ویزای توریستی تمام مدت، هرروز افراد جدیدی را ملاقات می کنید و از هزینه های کم در زمینه غذا و سرگرمی در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر لذت ببرید.

با برنامه MSM برای تحصیل در رشته پزشکی در جمهوری چک، دانشجویان قادر خواهند بود که به زبان چکی مسلط شوند و از یکپارچه سازی فرهنگی بیشتر لذت ببرند.علاوه بر این، دانشجویان را قادر می سازد تا به صورت رایگان در دانشگاه ها و تحصیل در جمهوری چک بپردازند.دیپلم از دانشکده پزشکی در اکثر کشورهای جهان تایید خواهد شد.علاوه بر این، دانشجویان میتوانند در اروپا تحصیل کنند و تحصیلات خود را در دانشگاه های برجسته جهان ادامه دهند و در اتحادیه اروپا کار کنند. اگر نیاز به اطلاعا بیشتری در زمینه تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک دارید، می توانید متخصصین حاضر در آژانس گردشگری هزار و یک گشت شهر راز را مشاور دلسوز خود بدانید  اطلاعات لازم را کسب کنید.

2 thoughts on “تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک

 1. سمیه زرشناس گفت:

  چه مدارکی برای پذیرش در این دانشگاه ها لازم است؟

  1. علی سمنگویی گفت:

   ریز نمرات و آخرین مدارک مربوط به پیش دانشگاهی و دیپلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *